خبر

پیش بینی قیمت برنج در سال ۱۴۰۰

قیمت برنج در سال ۱۴۰۰

همه چیز درباره قیمت برنج در سال ۱۴۰۰

یکی از مهم ترین ارکان غذای ایرانی برنج آن است. برنج جزو مهم ترین عناصر سفره ی هر ایرانی است. به طوری که قیمت برنج برای تمام ایرانیان مهم و حیاتی است.در این مطلب قصد داریم تا به پیش بینی قیمت برنج در سال ۱۴۰۰ بپردازیم. با ما همراه باشید.

کاهش واردات برنج خارجی در سال ۱۴۰۰

در سال ۱۴۰۰ اتفاق مهمی که افتاد این بود که واردات برنج خارجی ۵۰٪ کاهش داشت. این خبر نشان دهنده‌ی آن است که قیمت برنج داخلی بالا خواهد رفت. چرا که برنج داخلی کم رقیب می شود و قیمت برنج بالا خواهد رفت. دبیر انجمن واردکنندگان برنج مسیح کشاورز از کاهش۵۰ درصدی واردات برنج خبر داد.یکی از دلایل کاهش واردات برنج خارجی قوانین استاندارد و قوانین ارز است. از ۸۵۰ هزار تن برنج وارد شده ۲۰۰ تن را دولت وارد کرده است و بقیه را بخش خصوصی وارد کرده است. پیش بینی قیمت برنج در سال ۱۴۰۰ رو به بالا و رو به رشد خواهد بود.

عوامل دیگر افزایش قیمت برنج

یکی از دلایلی که می توان باعث افزایش قیمت برنج بشود بحران آب و سیلاب ناگهانی مزارع برنج شمال را زمینگیر کرد که همین امر باعث شد تولید برنج امسال افت فاحشی نسبت به سال پیش داشته باشد.بنابراین عرضه در مقایسه با پارسال به شدت کاهش داشت و کشاورزان در هنگام برداشت با مشکل مواجه شده اند. اما تنها به همین دلیل نمی‌گوییم که قیمت برنج قرار است رشد پیدا کند.یکی دیگر از دلایل پیش بینی افزایش قیمت برنج آن است که قیمت تمام شده تولید همچون قیمت نهاده‌ها، گازوئیل و دستمزد کارگران بالا رفته است و همین عوامل باعث شده کشاورزان محموله‌های جدید برنج را به بنکداران گران تر از قبل بفروشند. می توان بر اساس حرف های مستند این نتیجه را گرفت که تولید برنج امسال یعنی سال ۱۴۰۰ ۱۸٪ نسبت به پارسال کاهش داشته است. و قطعا این ۱۸ درصد تاثیر خود را بر افزایش قیمت برنج خواهد گذاشت.

افزایش دستمزد کارگر

می توان گفت که در سال ۱۴۰۰ هزینه‌های کارگری بیش از 200 درصد افزایش یافته و ۴ برابر شده یعنی از ۲۰۰ هزارتومان مزد روزانه ی کارگر به ۷۰۰ هزار تومان مزد روزانه رسیده ایم یعنی دستمزد روزانه ی کارگر بیس از ۳ برابر افزایش پیدا کرده که می‌توان پیش بینی قیمت برنج ۱۴۰۰ را افزایشی دانست.

افزایش دستمزد کارگر

عرضه ی نامطلوب برنج به بازار

گفتیم که پیش بینی قیمت برنج ما برای امسال افزایشی است. این را می توان از اهمال وزارت جهاد کشاورزی در تزریق به اندازه ی برنج در بازار فهمید.چرا که تنها ۱۰۰ تن برنج به بازار تزریق کرده اند و این به اندازه ی نیاز بازار نبود و می‌توان پیش بینی قیمت برنج را در همین راستا افزایشی دانست. این را می توانیم مشخصا از قول دبیر انجمن وارد کنندگان برنج نقل کنیم: وزیر جهاد کشاورزی به شرکت بازرگانی دولتی دستور داده که از محل ذخایر احتیاطی کشور 100 هزار تن برنج به بازار تزریق کند، اما از نظر کارشناسی، این راهکار نیست و اصلاً این میزان برنج نمی‌تواند در قیمت بازار تأثیرگذار باشد، چرا که تزریق مستمر به بازار می‌تواند التهاب قیمت را بگیرد و شرکت بازرگانی دولتی این میزان ذخیره را ندارد.
نکته ی دیگری که بسیار قابل توجه است آن است که امسال بخش خصوصی بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تن برنج وارد کرده است و همچنین شرکت بازرگانی نیز ۲۰۰ هزار تن وارد کرده یعنی جمعا ۴۰۰ تا ۴۵۰ هزار تن. اما این در حالی است که سالانه میان یک تا یک و نیم میلیون تن برنج وارد می شد.پس می توان گفت بازار از کمبود برنج رنج می برد.
و نکته ی آخر که می توان به آن اشاره کرد قدرتمند تر شدن دلالان برنج است و همین امر می تواند پیش بینی قیمت برنج امسال را افزایشی برآورد کند. دلالان برنج،برنج را از کشاورز بر سر شالیزار با قیمتی کم تر از کیلویی ۳۰ هزار تومان خریداری می کنند اما آن ها را با قیمتی به مراتب بیشتر یعنی چیزی نزدیک به ۵۰ هزار تومان به فروش می‌رسانند.
برای جمع بندی می توان گفت که پیش بینی قیمت برنج امسال قطعا افزایشی و چیزی حدود ۵۰ هزار تومان به طور میانگین است که می توان از افزایش قیمت برنج در سال جاری مطمئن بود.

اگر مایل هستید که برنج خریداری کنید و یا به فکر افتتاح یک مغازه ی برنج فروشی پر سود هستید. توصیه می کنیم حتما به بازار برنج ایران یا همان مجتمع تک سنتر و همین تور فروشگاه اینترنتی تک سنتر سری بزنید.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.