گوناگون

اسامی برنج های مرغوب ایرانی را بشناسید

برنج ایرانی

معرفی بهترین برنج های مرغوب ایرانی

انواع مختلفی از برنج ایرانی وجود دارد، که از جمله آن ها هاشمی، علی کاظمی، شیرودی، فجر و برنج صدری است. خود برنج صدری به انواع دم سیاه، دم زرد و دم سفید تقسیم می‌شود. برنج طارم مهم‌ترین و پرطرفدارترین برنج در ایران است. برنج طارم در دنیا بی‌همتاست و کشت آن پس از سال‌ها اصلاح شده و در نتیجه برنجی باکیفیت و بسیار مرغوب به دست مصرف‌کنندگان می رسد. در ادامه به معرفی برخی اسامی برنج های مرغوب ایرانی می پردازیم.

برنج هاشمی

برنج هاشمی برنجی تماماً ایرانی است. این برنج نخستین بار توسط آقای یوسف هاشمی‌زاده در استان گیلان کشف شده است. این برنج اکنون در استان‌های مازندران، گیلان و گلستان کشت می‌شود و عطر و طعم بسیارخوبی دارد. می توان گفت پخت فوق العاده آن یکی از عواملی است که این برنج را بسیار محبوب ساخته است. برنج هاشمی در بیشتر برای کسانی مناسب است که عطر و طعم برنج برایشان اهمیت دارد و محدودیت بودجه ندارند. همینطور گفتنی است که در بین برنج‌های ایرانی، برنج هاشمی صدرنشین است و هر ساله برنج هاشمی به عنوان پرکشت‌ترین برنج در استان مازندران و گیلان انتخاب می‌شود.
برنج هاشمی شامل دو نوع سرد و گرم است. این برنج در بین ایرانیان داخل و خارج از کشور و حتی غیرایرانی‌ها طرفداران خاص خود را پیدا کرده است، علتش هم عطر بی‌نظیر و کیفیت پخت آن است. برنج هاشمی بهترین برنج عطری ایرانی است. برنج هاشمی به خاطر مقاومت زیادی که در برابر آفات دارد و هم‌چنین به دلیل استفاده کم از سم و کود شیمیایی، به عنوان یک محصول سالم و ارگانیک شناخته شده است.

برنج طارم

برنج طارم یکی دیگر از اسامی برنج های مرغوب ایرانی است. این برنج هم مثل برنج هاشمی برنجی کاملا ایرانی است و اولین بار در منطقه طارم زنجان به دست آمده است. عطر و طعم این برنج بسیار زیادی است و مشتری آن بیشتر کسانی هستند که به دنبال برنج معطر هستند. در حال حاضر بیشترین کشت این برنج نیز در استان مازندران انجام می‌شود، به این دلیل که این استان بهلحاظ موقعیت جغرافیایی و آب و هوایی، بهترین گزینه برای کشت برنج طارم است.
خاصیتهای برنج طارم نیز یکی از عللی است که باعث شده خواهان بیشتری در بین مصرف‌‌کنندگان داشته باشد. توجه کنید که برنج طارم هاشمی در مقایسه با طارم عطری، دانه‌های درشت‌تر و پخت بهتری دارد و اصطلاحا بیشتر ری می‌کند (یعنی قد می‌کشد). تنها تفاوت این برنج نسبت به طارم عطری، عطر و بوی کمتر آن است.

 

برنج علی کاظمی

برنج علی کاظمی همان‌طور که از نامش برمیآید، برای نخستین بار توسط کشاورزی به نام علی کاظمی در روستایی در شهرستان فومن کشت شد. سپس از آنجا به نقاط دیگر استان گیلان راه پیدا کرد و توانست توجه کشاورزان را جلب کند و اکنون طرفداران خاص خود را دارد. این برنج در مقایسه با برنج هاشمی و صدری دم‌سیاه، دانه‌های کوتاه‌تری دارد، ولی کیفیت پخت خوب آن این ضعف را تا حد زیادی جبران کرده است. به همچنین، قیمت مناسب این برنج باعث شده تا جزء پرمصرف‌ترین انواع برنج در میان مردم ایران باشد و به لیست ما از اسامی برنج های مرغول ایرانی راه پیدا کند.

برنج ایرانی

برنج صدری گیلان

برنج صدری دم‌سیاه گیلان ، یکی از انواع برنج‌های باکیفیتی است که فقط در استان گیلان کشت می‌شود. میزان تقاضا و بهره‌وری این برنج نسبت به سایر برنج‌ها کمتر است و در مقایسه با انواع دیگر برنج ایرانی ، در محصولدهی در جایگاه پایین تری قرار می گیرد. این نوع برنج بیشتر به خاطر ویژگی‌های ظاهری خود مورد توجه قرار گرفته است. از ویژگی‌های این برنج می‌توان به رنگ آن شاره کرد که رنگی سفید مایل به کرم دارد و باعث شده تا هنگام مصرف حس خوبی به افراد منتقل شود. علاوه بر آن عطر و طعم این برنج به همراه ظاهر زیبای آن باعث شده تا به عنوان برنج اشرافی در مجالس مورد استفاده قرار بگیرد.
برنج صدری دم‌سیاه فقط در استان گیلان کشت می‌شود و به دلیل کمیاب بودن این برنج، قیمت آن بالاتر از سایر برنج‌ها است.

برنج شیرودی شمالی

برنج استخوانی شیرودی یکی از انواع برنج پرمحصول است و در استان مازندران کشت می‌شود. این برنج از نظر ظاهری بسیار شبیه به برنج هاشمی است. این برنج به زعم کارشناسان موسسه تحقیقات برنج کشور، در مقایسه با انواع دیگر برنج ایرانی از کیفیت پخت بسیار بالاتری برخوردار است و با برنج های طارم و هاشمی مقایسه می‌شود. برنج شیرودی به دلیل کیفیت خوب و قیمت مناسب آن، برای مراسم و مصرف رستوران‌ها و مراکز اداری بسیار اقتصادی و به صرفه است.

برنج کشت دوم

اگر بخواهیم به طور خلاصه درباره برنج کشت دوم صحبت کنیم، باید به آن لقب «بی‌نقص‌ترین برنج ایرانی» را نسبت دهیم. این برنج چه از لحاظ عطر و طعم و چه از لحاظ پخت و قد کشیدن در رتبه بسیار بالاتری نسبت به سایر برنج‌های ایرانی در بین اسامی برنج های مرغوب ایرانی قرار گرفته است.

برای کسب اطلاعات کامل و راهنمایی های لازم برای خرید برنج به صورت عمده و غیر عمده و اطلاع از انواع برنج های مرغوب ایرانی به ما در مجتمع تک سنتر و فروشگاه اینترنتی تک سنتر ، بازار برنج ایران مراجعه کنید. ما دقیقا می دانیم که نگرانی های شما چیستند و می دانیم که شما به چه نیاز دارید. پس تجربه خرید آسان و مطمئن بهترین برنج های روز و بازار را با ما به اشتراک بگذارید.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.